Blog  

Alaçatı Ot Festivali Sona Erdi

0 Yorumlar
1116

13-14 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali bu yıl da çok renkli ve çok eğlenceli geçti.

Güneşli ve güzel havanın da eşlik ettiği festivale bu yıl da katılım oldukça yüksekti. Kortej ile başlayan festival klasik müzik dinletisiyle devam ederken akşam saatlerinde de gala yemeği ile hızını kesmedi.

İkinci gün ise Alaçatı’nın geleneksel lezzetleri ve sağlıklı yemekleri Türkiye’nin tanınmış simalarından oluşan jürinin beğenisine sunuldu. Yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gören festival Alaçatı’ya yazın geldiğini duyurmaya yetti.

Bine yakın ot çeşidinin sergilendiği 4. Alaçatı Ot Festivalinde özellikle radika, turp otu, şevket-i bostan, enginar, cibes, arapsaçı ve latin çiceği gibi Alaçatı'da yetişen otlar dikkat çekti. Satışa sunulan otlar da oldukça ilgi gördü.

Yine ikinci gün “En fazla ot toplama” yarışması yapıldı. Birincilik ödülünü Gizem İncebağ yenebilir 95 çeşit ot ve çay yapımı ve güzellik için kullanılacak 15 çeşit ot toplayarak kazandı. 91 çeşit yenilenebilir ve 16 çeşit diğer amaçlarla kullanılabilir ot toplayan Nuran ve Hüseyin Erdem ikinci; Fulya İnci ise 81 yenilebilir 12 kullanılabilir ot toplayarak üçüncü oldu. Kazanalara altın ödülü, bilgisayar ve kol saati hediye edilirken 11 yaşındaki Kaan Cansın'a ise jüri özel ödülü verildi.

Bunun yanı sıra "Körmen Helvası" yemeğiyle 76 yaşındaki Gülfidan Eskici birincilik ödülünü kazanırken; Çağla yemeği ile Yeliz Kurt ikinci, tereyağ limon sos eşliğinde şevket-i bostan yatağında sahanda baby ahtapot yemeğiyle Abdullah Tınaz üçüncü oldu.

Son Güncelleme: -/-
İlgili Makaleler: New York Times'ın "2016 da gidilecek 52 yer" haberinde 14. sırada Alaçatı var. Alaçatı 'yı önce siz keşfedin... Alaçatı Ot Festivali geldiyse bahar da geliyor demektir! Alaçatı Ot Festivalinde Beynini ve Ruhunu Temizleyip Yenilenmek... Alaçatı Fishing 2012 Windsurf Dünya Kupası Sona Erdi! 20 Ağustos Çeşme ve Alaçatı Etkinlik Takvimi Alaçatı'ya Geldim, Peki şimdi ne yapacağım? 6 Ağustos Haftası Çeşme ve Alaçatı Etkinlikleri Bu Hafta Çeşme ve Alaçatı'da Neler Var?
alaçatı alaçatı butik otel ot festivali alaçatı ot festivali